نسل جدید پردازنده گرافیکی انویدیا GeForce RTX 40

نسل جدید پردازنده گرافیکی انویدیا l در دنیای سخت افزار ، کارت گرافیک یکی از مهم ترین قطعاتی است که مورد بررسی قرار می گیرد . کارت گرافیک GeForce RTX 40 یک جهش مثبت در عرصه تکنولوژی GPU است که انتظار می رود در سه ماه پایانی سال 2022 در بازار عرضه شود .  کارت گرافیک GeForce RTX 40 از شرکت NVidia عملکرد دو برابری نسبت به سری Ampere یا RTX 30 دارد . اما این عملکرد مثبت ، بهای نسبتا سنگینی در بر دارد که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم .

مشخصات کارت گرافیک GeForce RTX 40

نسل جدید پردازنده گرافیکی انویدیا l کارت گرافیک GeForce RTX 40 برپایه تراشه Ada lovelace است که انتظار می رود سرعت و عملکرد بالاتری نسبت به سری های دیگر خود داشته باشد . احتمالا مصرف انرژی این پردازنده گرافیکی در قبال سرعت پردازش بسیار سریع آن ، بالا است . طبق گزارشاتی که کمپانی های NVidia و AMD منتشر کرده اند ، کارت گرافیک های نسل بعد به نسبت به نسل فعلی ، سرعت دو برابری خواهند داشت که به مراتبط مصرف انرژی این قطعات بالا می رود .

تراشه Ada lovelace که در کارت گرافیک GeForce RTX 40 قرار دارد ، رقیب معماری RDNA 3 در کارت گرافیک Radeon RX 7000 از شرکت AMD است . این شرکت پردازنده گرافیکی (NVidia) در فکر تولید محصولی به نام Hopper MCM GPU است که احتمالا جایگزین Ampere قرار خواهد گرفت . در پردازنده گرافیکی Geforce RTX 40 از چندین تراشه در یک بسته پردازی عرضه می شود که به آن Multi-Chip-Modul یا MCM می گویند .

مقایسه با پرچم دار - RTX 40 با RTX 30

RTX 3090:

معماری Ampere ، توان پردازشی 36 ترافلاپ ، 10496 هسته کودا و 8 نانومتری پرچمدار انودیا است .

GeForce RTX 40 :

معماری Ada Lovelace ، توان پردازشی 81 ترافلاپ ، 18432 هسته کودا و فرکانس 2.2 گیگاهرتزی در نسل بعد و سال های پایانی 2022 در بازار عرصه می شود .