مقایسه Mayaو Blender

مایا چیست؟

 برای  مقایسه Maya و Blender باید ابتدا به کاربرد و چگونگی استفاده از انها بپردازیم.

مایا چیست؟

مقایسه Maya و Blender ا یکی از رهبران صنعت مدلسازی سه بعدی Maya  ساخت شرکت  Autodesk است. مایا دارای طیف گسترده ای از ابزارهای متحرک سازی ، شبیه سازی و مدلسازی است. همچنین می توانید از آن برای ساخت موشن گرافیک ، واقعیت مجازی ، نقشه های UV ،   low poly  و ایجاد کاراکتر استفاده کنید. این نرم افزار سه بعدی در صنعت بازی های ویدیویی بسیار محبوب است. به لطف مجموعه ای عالی از بافت ها و تکستچرهایی که در اختیار شما قرار میدهد، امکان اضافه کردن جزئیات  بسیار دقیق و واقع گرایانه به شخصیت ها و محیط را فراهم می کند.یکی از مثال ها برای استفاده از Maya انیمیشن های سه بعدی استفاده شده در  Game of Thrones هست.

نمایش ویدیو درباره Maya

بلندر چیست؟

Blender یک برنامه سه بعدی رایگان و منبع باز از Blender Foundation است. دارای ابزارهای عالی برای مدل سازی، ریگ کردن، رندر، انیمیشن، شبیه سازی، ردیابی حرکت و تعدادی گزینه برای ساخت بازی و ویدئو است. همچنین می توانید از آن برای نقشه های low poly و UV استفاده کنید. برای سفارشی کردن نرم افزار سه بعدی، گزینه های پیشرفته ای برای ویرایش اسکریپت  زبان برنامه نویسی پایتون نیز ارائه می دهد.

مقایسه Maya و Blender

اکنون که کمی درباره هر دو نرم افزار سه بعدی می دانید ، بیایید به  مقایسه انها بپردازیم. ممکن است به نظر برسد که ابزارهای مشابهی دارند ، اما جنبه های مختلف زیادی را باید در نظر گرفت ، مانند هزینه ، رابط کاربری و هدف هایی که برای آنها برنامه ریزی شده است.

رابط کاربری

Maya  و Blender هر دو نرم افزارهای انیمیشن سازی فوق العاده ای هستند، که به راحتی بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس اجرا می شوند، بنابراین به احتمال زیاد می توانید به راحتی از آنها در رایانه خود استفاده کنید. در این مقایسه باید توجه کنید ، رابط کاربری نرم افزار سه بعدی برای طراحان بسیار مهم است. اگر کاربر پسند نباشد ، مدل سازی سه بعدی بیشتر طول می کشد ، زیرا برای یافتن کوچک ترین چیزی زمان زیادی را باید صرف جستجو کنید ، وقت خود را تلف می کنید.

در مقایسه Mayaو Blender  ، به گفته کاربران ، مایا  در بخش رابط کاربری برنده است چرا که، رابط کاربری آن واضح تر و استانداردتر است.

Maya User Interface

Maya User Interface

Blender User Interface

Blender User Interface

هزینه ها و گروه هدف

وقتی صحبت از هزینه ها می شود ،  Blender برنده است. بلندر منبع باز و دارای license  رایگان است .از سوی دیگر ، مایا تقریباً ۲۰۰۰ یورو تا ۸۰۰ ۲ یورو در سال هزینه دارد . البته نسخه دانش آموز مایا رایگان است.

وقتی صحبت از گروه هدف می شود، برنده ای وجود ندارد. به نیاز شما بستگی  دارد. با توجه به قیمت و حمایت جامعه ، مایا برای شرکت ها و استودیوهای بزرگ توصیه می شود.

اگر شما در ابتدای یادگیری مدلسازی سه بعدی هستید ، Blender ممکن است گزینه بهتری باشد. با این حال ، باید توجه داشته باشید که چرا به نرم افزارهای سه بعدی علاقه دارید. اگر می خواهید بصورت حرفه ای در صنعت بازی های ویدیویی مشغول شوید، مایا سرمایه گذاری بهتری خواهد بود.البته اگر نمیخواهید از نسخه های کرک شده استفاده کنید و ۲ هزار یورو در سال  هم برای استفاده از Maya پول زیادی است ،پیشنهاد ما در Gravity استفاده از Blender است که در کنار قدرتمند بودن رایگان هم است. بلندر یک راه حل عالی برای استفاده در مقیاس کوچک در استودیوها، برای فریلنسرها و علاقمندان است.

کاربردهای نرم افزار سه بعدی

نبرد نرم افزاری ما  Blender vs Maya تا اینجا ۱ بر ۱ مساوی شده است. اکنون زمان آن رسیده است که کاربردهای هر دو نرم افزار را عمیق تر بررسی کنیم. آخرین نسخه های هر دو نرم افزار دارای ابزارهای rigging  هستند. بدیهی است که هر دو گزینه های texturing  و mapping  را دارند.

بلندر در بین دانشجویان طراحی داخلی و معماری ، نه تنها به دلیل license  رایگان ، بلکه به دلیل دارا بودن مجموعه ای عالی از ابزارهای نور دهی و بافت دهی بسیار محبوب است. البته که مایا هم انتخاب خوبی است و.یکی از بهترین گزینه ها برای  بازی های ویدئویی و گزینه های زیادی را برای ایجاد محیط  اطراف ارائه دهد. هر دو قادر به خلق جلوه های ویژه شگفت انگیزی هستند.

برای پرینت سه بعدی، Maya و Blender به خوبی عمل میکنند .البته  قبل از اینکه مدل سه بعدی خود را طراحی کنید، مطمئن شوید که می‌خواهید آن را در کجا عرضه کنید و متریال های را مشخص کنید. به خاطر داشته باشید هر دو نرم افزار قابلیت ذخیره فایل های STL را دارند .

از کدام نرم افزار استفاده کنیم ؟

صادقانه ، همه چیز بستگی به نیاز شما دارد. اگر برای شما جنبه سرگرمی و علاقه دارد ، دانشجو هستید یا در یک استودیوی کوچک کار می کنید ، بلندر گزینه بهتری است  به دلیل قدرتمندی زیاد در کنار رایگان بودن . اگر قصد دارید در زمینه بازی و جلوه های ویژه ، در شرکت های بزرگ کار کنید ، Maya انتخاب مناسب تری است.

صادقانه ، همه چیز بستگی به نیاز شما دارد. اگر برای شما جنبه سرگرمی و علاقه دارد ، دانشجو هستید یا در یک استودیوی کوچک کار می کنید ، بلندر گزینه بهتری است  به دلیل قدرتمندی زیاد در کنار رایگان بودن . اگر قصد دارید در زمینه بازی و جلوه های ویژه ، در شرکت های بزرگ کار کنید ، Maya انتخاب مناسب تری است.