قهرمان برنده جایزه هیئت ملی نقد آمریکا

قهرمان برنده جایزه  هیئت ملی نقد آمریکا، هیئت ملی نقد آمریکا دو جایزه بهترین فیلم خارجی سال و بهترین فیلمنامه را به فیلم “قهرمان”، آخرین ساخته اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی اهدا کرد.

سال های گذشته فیلم‌های “جدایی نادر از سیمین” و “فروشنده”  از اصغر فرهادی برنده‌ی جایزه بهترین فیلم خارجی “هیئت ملی نقد آمریکا” شده بودند  اما برای اولین بار است که  اصغر فرهادی برنده ی بهترین فیلمنامه از انجمن ملی نقد آمریکا است.قهرمان اثر اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار ۲۰۲۲ نیز معرفی شده. تابستان گذشته هم فیلم قهرمان اصغر فرهادی “جایزه بزرگ” هفتاد و چهارمین جشنواره کن را بصورت مشترک با جوهو کوزمنن، فیلمساز فنلاندی دریافت کرد.

 همچنین فیلم‌ های «پادشاه ریچارد» و «تراژدی مکبث» دو فیلم دیگری بودند که  به همراه «قهرمان» دو جایزه از هیات ملی نقد آمریکا دریافت می کنند.”هیئت ملی نقد آمریکا” یا ان بی آر که اعضای آن را تعدادی پژوهشگر و مورخ، دانشجو و افراد دانشگاهی تشکیل می دهند، در سال ۱۹۰۹ بنیان گذاشته شد و یکی از نخستین محافلی است که در فصل جوایز سینمایی، به معرفی برگزیدگان خود می پردازد.

تماشا کنید

فهرست برندگان جوایز هیات ملی نقد آمریکا از این قرار است:

بهترین فیلم : پیتزا لیکوریس (پل توماس اندرسون)

بهترین کارگردانی: پل توماس اندرسون (پیتزا لیکوریس)

بهترین بازیگر مرد: ویل اسمیت (پادشاه ریچارد)

بهترین بازیگر زن: راشل زگلر (داستان وست ساید)

بهتری بازیگر نقش مکمل مرد: سیاران هیندز (بلفاست)

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: آنجانوس الیس (پادشاه ریچارد)

بهترین فیلمنامه اصلی: قهرمان (اصغر فرهادی)

بهترین فیلمنامه اقتباسی: تراژدی مکبث (جوئل کوهن)

بهرین بازیگر نوظهور: آلانا هایم، کوپر هافمن (پیتزا لیکوریس)

بهترین کارگردان اول: میشل سارنوسکی (خوک)

بهترین انیمیشن بلند: انکانتو

درباره فیلم قهرمان

“قهرمان” به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی در شیراز فیلم‌برداری شده و موضوع آن  مانند اکثر فیلم های اواجتماعی است.فیلم “قهرمان” حول محور شخصیت رحیم است که به علت عدم پرداخت بدهی‌اش در زندان است اما در دو روز مرخصی  که دارد در تلاش است شاکی خود را متقاعد به پس گرفتن شکایت کند، و داستان به گونه ای دیگر پیش میرود.

بازیگران  فیلم شامل امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی و سحر گلدوست میشوند.