شروع عرضه پردازنده های Alder Lake-P به مشتریان OEM

 پردازنده های l Alder Lake-P در اوایل ماه جاری  به میلادی بود که پردازنده‌های دسکتاپ Alder Lake-S  عرضه شدند. تا این لحظه موفق شده رتبه اول پردازنده‌های گیمینگ را با دو مدل Core i9-12900K و Core i5-12600K از AMD پس بگیرد . ویژگی های مثبت این محصول  رابط PCIe 5.0 و پشتیبانی از حافظه‌ی DDR5 است. اعلام شده که عرضه پردازنده های Alder Lake-P به سازندگان اصلی تجهیزات آغاز شده تا از این CPUهای موبایل در لپ تاپ‌های خود استفاده کنند.

اینتل جزئیات زیادی در مورد سری Alder Lake-P انتشار نداده.بر اساس گزارش ها، پردازنده های سری Alder Lake-P از نظر پیکربندی هسته در دو مدل تولید شده‌اند. مدل های رده پائین ، به دو هسته قدرتمند Golden Cove و ۸ هسته کم مصرف Gracemont  مجهزهستند و مدل‌های رده بالا که احتمال داده میشود دارای شش هسته بزرگ P و هشت هسته کم مصرف E باشند.  Alder Lake-P  در بهترین مدل خود به ۱۴ هسته و ۲۰ رشته پردازشی مجهز خواهد بود، درصورتی  که Alder Lake-S حداکثر ۱۶ هسته و ۲۴ رشته پردازشی دارد.

نتایج اولیه عملکرد پردازنده های Alder Lake-P

 دو هفته قبل اولین بنچمارک ها از پردازنده Core i7-12700H از سری Alder Lake-P که در لپ تاپ های Aero 5 XE  گیگابایت و Omen 17 اچ پی استفاده شده‌اند منتشر شده بودن و به رم‌های DDR4 با فرکانس ۳۲۰۰ مجهز بودند، در صورتی  که تا امروز بنچمارک‌های Alder Lake-S با هر دو حافظه‌های DDR4 و DDR5 منتشر شده اند. فرکانس پایه این CPU مساوی  با ۲.۷ گیگاهرتز است در حالی که در حالت بوست به ۴.۶ گیگاهرتز افزایش پیدا میکند.

برا اساس نتایج بنچمارک‌ها، Core i7-12700H در بخش پردازش تک هسته‌ای موفق به شکست پردازنده نسل فعلی Core i7-11700H در گیک بنچ نشده . اما در عملکرد چند رشته ای پردازنده  از نسل فعلی اینتل و AMD Ryzen 7 5800H پیشی گرفته. ولی  احتمال عدم بهینه سازی سخت افزاری و دقیق نبودن بنچمارک‌ها وجود دارد. احتمالا اینتل جزئیات بیشتراین پردازنده‌ها را در نمایشگاه CES 2022 که در ژانویه افتتاح می‌شود در اختیار عموم قرار می دهد.