بهترین نرم افزار های ساخت انیمیشن

بهترین نرم افزار های ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه

امروزه در صنعت فیلم سازی ( سینمایی ، انیمیشن و … ) ، به وسیله ی نرم افزار های مختلف ، ابزار های گوناگون ، تکنیک های فیلم برداری ، ایده های فوق خلاقانه برای جلوه های ویژه VFX و …. می توانند اثر خود را به بهترین شکل ممکن عرضه کنند . اما سوال اینجاست که در صنعت فیلم و انیمیشن و جلوه های ویژه چه نرم افزاری بهتر است ؟ جواب این سوال کمی پیچیده است . امروزه نرم افزار ها و موتور رندر های فوق العاده ای ساخته شده اند تا کار را آسان تر کنند . حال کدام یک بهتر است ؟ این سوال مانند آن است که بگوییم ویندوز 10 بهتر است یا ویندوز 7 . قاعدتا ویندوز 10 ولی هم اکنون هم می بینید که بعضی از افراد و اورگان های دولتی نیز از ویندوز 7 استفاده می کنند . در این مقاله قصد داریم بهترین نرم افزار های ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه را به شما معرفی کنیم .

بهترین نرم افزار های ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه

نرم افزار Autodesk Maya

این نرم‌افزار با استفاده از ابزارهای متنوع برای  شبیه‌سازی، ترکیب‌سازی، مدل‌سازی، جلوه‌های ویژه و رندر در انیمیشن استفاده می‌شود؛ همچنین می‌توانید در فیلم، بازی‌ ویدئویی، طراحی خودرو و معماری نیز از آن استفاده کنید. جالب است بدانید که Maya در بازی‌هایی چون FIFA 09 وPrince of Persia  استفاده شده و علاوه بر آن‌ها، در تصاویر خارق‌العاده‌ی Harry Potter and the Half-Blood Prince، Kung Fu Panda و Transformers نیز نقش داشته است که با توجه به رزومه فوق العاده مایا ، قدرت خود را نمایش می دهد .

نرم افزار Autodesk Maya

Autodesk 3ds Max

Autodesk 3ds Max با نام قبلی 3D Studio و Studio Max 3D یک برنامه گرافیکی حرفه ای کامپیوتری سه بعدی برای ساخت انیمیشن ها، مدل ها، بازی ها و تصاویر سه بعدی است . این توسط Autodesk Media and Entertainment توسعه و تولید شده است. دارای قابلیت مدل سازی و معماری پلاگین انعطاف پذیر است و باید در پلتفرم مایکروسافت ویندوز استفاده شود. این اغلب توسط توسعه دهندگان بازی های ویدئویی، بسیاری از استودیوهای تجاری تلویزیونی و استودیوهای تجسم معماری استفاده می شود. همچنین برای جلوه های فیلم و پیش نمایش فیلم استفاده می شود .

Autodesk 3ds Max

Houdini

هری هودینی یک هنرمند فراری مجارستانی الاصل، مجارستانی تبار، مجری بدلکاری و اسرارآمیز بود که به خاطر اقدامات فرارش مشهور شد. او ابتدا در وودویل در ایالات متحده مورد توجه قرار گرفت و سپس به عنوان “Harry ‘Handcuff’ Houdini” در یک تور اروپا، جایی که او نیروهای پلیس را به چالش کشید تا او را محبوس نگه دارند. به زودی او کارنامه خود را گسترش داد تا شامل زنجیر، طناب هایی که از آسمان خراش ها آویزان شده بود، جلیقه های تنگ زیر آب، و مجبور به فرار و حبس نفس خود در داخل قوطی شیر مهر و موم شده با آب در آن باشد.

Houdini

MotionBuilder

MotionBuilder یک نرم افزار انیمیشن سه بعدی کاراکتر تولید شده توسط Autodesk است. برای فیلمبرداری مجازی، فیلم برداری حرکتی و انیمیشن سنتی فریم کلیدی استفاده می شود. زمانی که برای اولین بار توسط شرکت کانادایی Kaydara ساخته شد، ابتدا Filmbox نامگذاری شد، سپس توسط Alias خریداری شد و به MotionBuilder تغییر نام داد. Alias به نوبه خود توسط Autodesk خریداری شد .

این در درجه اول در فیلم، بازی، تولید تلویزیون و همچنین سایر پروژه های چند رسانه ای استفاده می شود .

MotionBuilder

ZBrush

Pixologic ZBrush یک ابزار مجسمه سازی دیجیتالی است که مدل سازی 3D/2.5D، بافت و نقاشی را ترکیب می کند. از یک فناوری اختصاصی “pixol”  استفاده می کند که اطلاعات نور، رنگ، مواد، جهت و عمق را برای نقاطی که همه اشیاء روی صفحه را تشکیل می دهند ذخیره می کند. تفاوت اصلی بین ZBrush و بسته های مدل سازی سنتی تر این است که بیشتر شبیه مجسمه سازی سنتی است.

ZBrush برای ایجاد مدل‌های با وضوح بالا (قابلیت رسیدن به بیش از 40 میلیون چند ضلعی) برای استفاده در فیلم‌ها، بازی‌ها و انیمیشن‌ها توسط شرکت‌هایی از ILM و Weta Digital گرفته تا Epic Games و Electronic Arts استفاده می‌شود. ZBrush از سطوح پویای وضوح استفاده می کند تا به مجسمه سازان اجازه دهد تا تغییرات جهانی یا محلی در مدل های خود ایجاد کنند. ZBrush بیشتر به این دلیل شناخته می شود که می تواند جزئیات با فرکانس متوسط تا بالا را که به طور سنتی در نقشه های دست انداز نقاشی می شد، حجاری کند. سپس جزئیات مش به‌دست‌آمده را می‌توان به‌عنوان نقشه‌های معمولی صادر کرد تا در نسخه کم پلی از همان مدل استفاده شود

ZBrush